Mikro İşlemci Nedir ?

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Donanım kategorisinde Sys tarafından oluşturulan Mikro İşlemci Nedir ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 34 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Donanım
Konu Başlığı Mikro İşlemci Nedir ?
Konbuyu başlatan Sys
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Sys

Sys

Aktif Üye
Board Admin
Katılım
9 Ağu 2020
Mesajlar
548
Tepkime puanı
169
Puanları
43
Konum
Ankara
Mikroişlemci nedir? Mikroişlemci, bilgisayarın merkezi işlem birimi olan CPU’nun temel işlevlerini içeren entegre bir devredir. Mikroişlemciler programlanabilir elektronik bileşenlerdir. Bilgisayarlarda, mobil cihazlarda veya gömülü sistemlerde ana işlem birimi olarak görev yaparlar.

Mikroişlemciler aslında bir anahtardır. Küçük bir silikonun üzerine devasa elektronik bir anahtar seti yerleştirilmiştir. Yapısında CPU, ön bellek ve input/output elemanları bulunur. Ayrıca mikroişlemciler, mikrobilgisayarların ortaya çıkmasını da mümkün kılmıştır. Mikroişlemciler gelişen teknoloji ile performansını yıllar içerisinde artırmıştır. Mikroişlemciler sürekli gelişmiştir bu yüzden tarihine kısaca değineceğiz.

Mikroişlemcinin Kısaca Tarihi
  • İlk mikroişlemci 1971 yılında piyasaya sürüldü. İlk mikroişlemci 4 Bit Intel 4004 olarak kabul ediliyor. Federico Faggin tarafından geliştirilmiş.
  • 1972 yılında yine Intel tarafından 8 Bit 8008 geliştirildi.
  • 1973 yılında National Semiconductor tarafından ilk multiçip olan 16 bit işlemci piyasaya sürüldü.
  • Daha sonra Intel 8008’i 8086 olarak adlandırılan 16 bitlik bir sürüme yükseltti. 8086, birçok bilgisayara güç sağlayan x86 ailesinin ilkiydi.
  • 1979 yılında Motorola tarafından geliştirilen 68000, 32 bit mimariler için geliştirilen ilk mikroişlemcilerdendi. Piyasaya sürüldüğü zamandan itibaren 32 bit tasarımların en ünlülerinden biri olmayı başardı.
  • 1982’de piyasaya sürülen BELLMAC-32A, Dünya’nın ilk masaüstü süpermikrobilgisayarında, Dünya’nın ilk 32 bit dizüstü bilgisayarında ve Dünya’nın ilk kitap boyutunda olan süpermikrobilgisayarında kullanıldı.
  • Günümüzde ise bilgisayarlarda daha çok 64 bit tercih ediliyor.
 

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst